beşiktaş diyetisyenler
  • Pzt - Cts. 8:30 - 18:30
  • Bizi Arayın (0552) 214 06 69
  • İstanbul Şişli

Diyetisyene Gitmek

Hayatını düzene sokmak, sağlıklı yaşamak ve kilo vermek kendisine zor gelenlerin en büyük bahanesi ‘Zayıflamak için diyetisyene gitmek şart mı?’ yönündeki savunmalarıdır. Elbette siz iradenize sahip değilseniz, sonuç alamayacağınızı düşünüyorsanız diyetisyene gitmenize gerek yok. Evde kendi başınıza da program, liste hazırlayıp diyet yapmanıza gerek yok. Çünkü siz işi başından boşlayacağınızı kabul etmişsiniz zaten. İradeniz güçlü olsaydı düzenli, dengeli beslenir fazla yemezdiniz. Yanlış beslenme neticesinde kilo alarak sorun yaşamazdınız. Bu sebeple zayıf irademizi güçlendirmek, size sistem kazandırmak, kontrol altında tutmak, sizi yönlendirmek, motive etmek amacıyla elbette diyetisyene gitmemiz şart olmuş.
Genel yargı diyetisyenlerin insanları ‘aç bırakan ya da kafasına göre liste oluşturan insanlar’ olduğu şeklindeki yanlış düzeltilmelidir. Bilakis beslenme uzmanı olan ünlü kişiler sizlere en doğru beslenmenin nasıl olacağını, aç kalmadan da beslenebileceğinizi, hangisinden ne kadar besin almanız gerektiğini öğretecek, motive edecek, yanlış beslenme alışkanlıklarınızı ortadan kaldıracaktır. Yoksa kimse sizi aç bırakmak veya keyfine göre diyet uygulamak istemez.
Zamanında siz bunlara ihtiyaç duymadan bu işleri düzene koysaydınız. Zayıflamak için diyetisyene gitmek şart mı? sorunuz haklı ve gerçekçi olabilirdi ama sağlık sorunu tehlikeli boyutuna ulaştıysa yediğiniz, içtiklerinize dikkat etmekten başka çareniz kalmamıştır. Çünkü iradeniz zayıflamış, kilolarınız sizi esir almışsa evet mutlaka beslenme uzmanları kontrolünde diyet yapmanız şart olmuştur.
Diyetlerin amacı, insanlara kilo verdirmek değildir. Düzgün beslenme alışkanlığı kazandırmaktır. Birkaç ay diyet yaparak forma girerim, sonra da istediğim gibi beslenirim, şeklinde düşünemezsiniz. Sağlıklı bir şekilde beslenmek için, belli ölçüler vardır. Kırmızı et ne kadar yenmeli, sebzeler, meyveler ne kadar tüketilmeli bilinmesi gerekir. Lifli gıdalarla beslenmesinin ne kadar önemli olduğunu bilmezseniz, hesapsızca ve düşüncesizce her önüne gelen yenilirse sizin için mutlaka diyet gerekmektedir.