beşiktaş diyetisyenler
  • Pzt - Cts. 8:30 - 18:30
  • Bizi Arayın (0552) 214 06 69
  • İstanbul Şişli

Yaz Mevsiminde Beslenme

Sıcak yaz ayları insanların yaşamlarına farklı heyecan ve yaşam isteklerini artıran bir dönemdir. Yaz mevsiminde beslenme bütün bu dönem boyunca çeşitliliğinde fazla olması günlerin uzaması gibi nedenlerle zaman, zaman insanı abartıya sürükler. Zeytinyağlılar kızartmalar, hamur işleri, tatlılar gece geç saatlere kadar süren ziyafetler. Oysa yazın sıcakların gelmesi ile birlikte artan metabolizma hızımızın terleyerek kaybettiğimiz sıvıları, su içerek geri almakla sağlıklı bir beslenme takvimini oluşturabiliriz.
Sadece yaz aylarında değil bütün bir yaşam boyunca çeşitli aşamalar geçiren insan bedeni, bu aşamalara göre beslenmesinin şeklini belirlemeli. Yaz aylarında havanın sıcak olması ve nem oranının artışına bağlı vücut ısısı artmakta buna bağlı olarak metabolizma bu yeni duruma uyum sağlamaya çalışmaktadır. Kalp atım sayısının ve kan basıncının artış nedeniyle, yaz aylarında özellikle yüksek tansiyon, kalp yetmezliği ve koroner kalp hastalıklarında artış olmaktadır. Ayrıca terlemeyle birlikte vücuttan fazlaca atılan su ve mineral kaybı bayılma hissi, mide bulantısı, baş dönmesi gibi sağlık sorunları da oluşmaktadır. Bu sorunları en aza indirebilmek için sıcak yaz günlerinde ağır yağlı yiyeceklerden uzak durmalı, bunun yerini taze sebzelerden yapılmış hafif yiyecekler tercih edilmelidir.
Vücudun sıvı kaybını karşılamak içinde doğal maden suları, ayran, ambalajlanmamış meyve suları ve günlük en az 2-2.5lt su içilmesi önerilmektedir. Genç, yaşlı, çocuk hatta bebeklerin farklı beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için uzman hekimlerin önerilerini dikkate almak bu önerilerle beslenmemizi yerine getirmeliyiz. Sevdiklerimizin ve kendimizin beslenmesinde günlük besin ihtiyacımızı karşılayacak kadar yemek, eğer açık büfe gibi sunumlarla karşılaşırsak çeşitlerden azar, azar ve fazla geç saatler kalmadan yememiz, yatmadan önce kesinlikle yemek yememeli ve tok mide ile yatağa girmemeliyiz. Yaz mevsiminde beslenme hakkında en yakınımızdaki bir uzmandan tavsiye alıp beslenmemizi bu yönde yapmamız sağlıklı bir yaşamı için atılacak en doğru adımdır.