beşiktaş diyetisyenler
  • Pzt - Cts. 8:30 - 18:30
  • Bizi Arayın (0552) 214 06 69
  • İstanbul Şişli

Yaşlılıkta Beslenme

Yaşlanma, yaşamsal fonksiyonların gittikçe yavaşlaması tüm organizmanın verimliliğinde görülen azalma, çevresel faktörlere uyum sağlaya bilmenin aksamasıdır. Yaşlılarda beslenme düzeni oluşturmak bütün bu kayıpları sağlıklı bir şekilde en aza indirgeyerek sürecin yaşanmasına yardımcı olmaktır. Dünya genelinde yaşlı nüfusu hızla artmaktadır, aynı zamanda yaşlanmanın getirdiği hastalıklarda. Beslenme tüm canlıların yaşamlarını sürdüre bilmeleri için vazgeçilmez bir olgudur. İnsanların bebeklik döneminde başlayan çocukluk, gençlik yıllarına kadar devam eden bu dönem de beslenme çok önemlidir.
Vücudumuzun bizi yaşam boyunca sağlıklı olarak devam ettirebileceğimiz yapı taşlarının olgunlaşmadan besleyip hazırladığımız dönemdir. Bu dönem ne kadar sağlıklı hazırlanırsak ilerleyen yaşlarımıza beslenme alışkanlığı geliştirmemizin yanı sıra ilerleyen yaşlarımızdaki karşılaşacağımız sağlık sorunlarını daha rahat atlatmamızı sağlar. Yaşlanan insanların bütün bedenlerinin iç ve dış organlarının zayıflaması üretilen hormon ve vücudumuzun ihtiyacını bedenin yaşamını sürdüren bir takım fonksiyonlar azalır. Yaşlanan ve çalışması yavaşlayan vücut sistemi için özel bakım gerekir bu bakımın en başında da beslenme gelir.
Yediğimiz bütün besinlerin vücuda çeşitli yararlılığı ve faydası olduğu daha doğrusu hayatta kalabilmek için alınır fakat her besin maddesinin farklı kalorisi vardır. Bu kaloriler hesaplanmadığı zaman yarar yerine zarar verebilir. Genç bir insanın günlük besin ihtiyacı ile yaşlı bir insanınki aynı olamaz. Mutlaka yaşlılarda beslenme hastalık durumunu da göz önünde bulundurarak uzman kişilerden yardım alınıp bu doğrultuda beslenmesi gerekir. Yaşlanmayla birlikte görülen şeker, tansiyon, kolesterol gibi en genel rahatsızlıklar yaşlanan bedenin gereksinimlerini karşılayamamanın vücut sisteminde artık bir şeylerin yolunda gitmediğinin göstergesi olarak algılanabilir. Her yaş grubunda olduğu gibi yaşlıların beslenmesinde sağlığın korunması ve geliştirilmesi için çok önemlidir. Yeterli ve dengeli beslenme; dört besin grubunda bulunan besinlerin tüketimiyle sağlanır. Bu besinler; süt grubunda yer alan süt, peynir ve yoğurt; et grubunda yer alan et, tavuk, yumurta ve kuru baklagiller; sebze ve meyve grubu ile tahıl grubuna giren ekmek, bulgur, makarna, pirinç, mısır ve tarhanadır. Bu besinlerin önerilen tüketim miktarları kişiye özel olarak değişmekte, bireyin cinsiyeti yaşı, fiziksel aktivitesi bu durumu etkilemektedir. Yaşlılıkta beslenme öğün sayısı artırılmalı sık ve az yenmeli. Yediklerinin yağ, tuz, şeker, et oranı ve çeşidi varsa hastalık durumuna göre ayarlanmalıdır.