beşiktaş diyetisyenler
  • Pzt - Cts. 8:30 - 18:30
  • Bizi Arayın (0552) 214 06 69
  • İstanbul Şişli

Tuzun Zararları

Tuz beyazdır masumiyette ama tuz göründüğü kadar masum değildir. Tuzun zararları sanılandan daha fazladır. Birçoğumuzun olmazsa olmazı tuz, sofralarımızın vazgeçilmezi vücudumuzun yapı taşlarının oluşumunda bulunan mineraldir. Üç zararlı beyazın (un, şeker, tuz) içinde bulunan tuz doğru ve gerektiği kadar kullanıldığında zararlı değil yararlıdır.
Tükettiğimiz birçok besinin içinde bulunan tuz bizim dışarıdan eklemelerimizle zararlı hale gelmektedir. Özellikle rafine ederken uygulanan yanlış metotlardan dolayı tuzun yararlılığını yitirip insan eliyle zararlı hale gelmiş oluyor. Anadolu’nun birçok yerinde çobanların hayvanlarını bazı parazit ve bakterilerden korumak için tuzu yalatarak tükettirdiği de bu yüzdendir. Tuzun yani iyot mineralinin insan vücudu için birçok faydası vardır ama her şeyde olduğu gibi tuz tüketimi de gerekli olan ölçülerin üstünde olunca yarar zarara dönüşüyor. Günlük yetişkin bir insanın tüketmesi gereken tuz miktarı yaklaşık 1000 mikrogramdır ve bu tuzun iyotlu olması sağlıklıdır. Vücuda fazladan alınan tuz zararlara neden olur. Bu su ellerde ayaklarda ve yüzde şişliğe neden olur tıp dilinde bu şişlik ödem olarak adlandırılır. Fazla tuz tüketimi çeşitli tepkimelerle kan akışında ve damarlarda bozulmalara neden olur kan akışının bozulması kalbi yorar bu durumda kalp atım hızını ölçtüğümüz tansiyon sorunuyla karşılaşırız. Menopoz sonrası kadınlar, diyabetliler ve kemik erimesi riski taşıyan yaşlılar tuz tüketimi konusunda gayet dikkatli olmalıdır.
Fazla tuzlu tüketimi kemiklerde kırılma riskini ciddi oranda artırır ve diğer iskelet sistemine de zarar verir. Çok fazla tuz asitlerin geri akışını tetikleyerek mide ekşimesine neden olur ilerleyen sürede üst sindirim sistemine zarar verir. Son zamanlarda yapılan başka çalışmalarda tuzun vücuttaki su dengesini bozarak yağ tutunmasını fazlalaşmasına bunu takip eden diğer sağlık sorunlarının fazla kilo ve obeziteye neden olması yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Günlük tuz ihtiyacımızı bir dilim ekmek veya bir porsiyon sebze yemeyi ile karşılaya bileceğimiz mümkün iken diğer besinlerle tüketmiş olduğumuz her bir tuz tanesi bize zarar vermektedir. Tuzun zararlarını unutmayalım, tuzsuz yaşayalım.