beşiktaş diyetisyenler
  • Pzt - Cts. 8:30 - 18:30
  • Bizi Arayın (0552) 214 06 69
  • İstanbul Şişli

Özel bir beslenme programı gerektiren sporcu beslenmesi belli uzman kişilerin hazırlayacağı beslenme takvimi şeklinde olmalıdır. Günlük hayatta normal aktivitelerini gerçekleştiren insanların beslenmelerinden farklılıkları olan sporcuların, harcadıkları enerji ve yaktıkları kaloriler dâhilinde beslenmeleri gerekir.
Sporcuların beslenmesindeki genel özellik sağlıklarını korumak genel performanslarını artırmaktır. Son yıllarda ayrı bir bilim dalı olarak gelişen sporcu beslenmesi çeşitli spor dallarıyla uğraşan sporcuların farklı beslenme programlarına ihtiyaç duymalarıyla her geçen gün araştırmalarını geliştirip bilinçli beslenme programları sunmaktadırlar. Sporcular için önerilen mucize bir beslenme şekli ya da besin yoktur. Sporcuların genellikle karbonhidrattan zengin gıdalarla beslenmeleri önerilirken protein, vitamin ve minareleri yeterli tüketmesi yağdan sağlanan enerjinin spor yapmayan bireylerinkinden daha düşük olmasına özen gösterilir.
Vücudumuz egzersiz yaparken daha fazla enerji harcamaktadır. Çünkü kaslar daha hızlı kasılır kalp daha hızlı çalışır, kan vücuda daha hızlı pompalanır, akciğerler daha hızlı çalışır. Tüm bu nedenlerden dolayı sporcular günlük enerji gereksinimleri daha fazladır. Bir sporcu beslenmesi için günlük 2000 kcall ile 5000 kcal arasında değişmekte olup sporcunun yaptığı spor türünün zorluğu ya da ağırlığına göre değişmektedir. Bir sporcunun harcadığı enerji ile aldığı enerjinin aynı olması gerekir. Genellikle karbonhidrattan zengin beslenen sporcular, karbonhidratların sağladığı yoğun enerjiden faydalanırlar.

Sporcuların basit karbonhidrat yerine kompleks karbonhidratları tüketmeleri sağlıkları ve performansları açısından önerilmektedir. Ekmek, pirinç, makarna, kuru baklagiller, sebzeler ve tahıl ürünleri karmaşık karbonhidratlardandır. Ve yağlar, yağlar uzun süreli egzersizlerde enerji kaynağı olarak kullanılmaktadır. Yağların enerji deposu olmalarının yanı sıra yağda çözünen vitaminlerin vücutta kullanılmalarını sağlamaktadır. Proteinlere gelince; proteinlerin yapıtaşını oluşturan aminoasitler vücut organlarının en küçük yapı birimi olan hücrelerin esas yapısını oluşturmaktadır. Proteinler hayvansal ve bitkisel besinlerde bulunmaktadır. Süt, yoğurt, peynir, yumurta, et, kuru baklagillerde bulunmaktadır. Sporcunun vücudunda dengeli sıvı bulunması da çok önemlidir, spordan önce, spor yaparken ve sonrasında sıvı tüketimine devam etmelidir. Görüldüğü üzere çok geniş ve kapsamlı olan sporcu beslenmesi karmaşık ve diyetisyen bilgisi gerektiren bir dal, bu nedenle her hangi bir spor dalıyla uğraşacaksak mutlaka uzman kişilerden bilgi alalım sağlıklı olmak için spor yaparken sağlığımızdan olmayalım.