beşiktaş diyetisyenler
  • Pzt - Cts. 8:30 - 18:30
  • Bizi Arayın (0552) 214 06 69
  • İstanbul Şişli

Uzun yaşamın sırrı sağlıklı beslenmekten geçiyor. Sağlıklı beslenmek vücudumuzun zinde olmasını sağlıyor. Fazla kilolarımız varsa ve bu kilolardan kurtulmak istiyorsak sağlıklı zayıflama için çaba ve direnç göstermeliyiz.
Son yıllarda artan fazla kilo ile ilgili sorunlar her geçen gün artarak karşımıza çıkıyor. Bir şekilde bozulan vücut metabolizmamız bize sağlığımızın bozulduğu sinyallerini fazla kilo, yağlanma, nefes darlığı ve çeşitli rahatsızlıklarla gösteriyor. Zayıflık estetik bir kaygı olmaktan ziyade genel bir sağlık sorunu olarak algılanmalı. Zira günümüzde ilkokul çağlarındaki çocukların bile fazla kilolarla ilgili sorunlar yaşamakta. Kilolu olmamıza etken olacak birçok neden sıralayabiliriz hareketsiz yaşam, hazır gıda tüketimi, gerektiğinden fazla enerji ihtiyacını sağlayan besinler tüketmek bunların en başında gelmekte. Bu sorunumuzu en basit bir şekilde mantık yürüterek başlayalım. Fazla kilolarımızı nasıl almış isek bunun tam tersini yaparak verebiliriz.
Fiziksel aktivitemizi azalttık mı? Düzenli yürüyüş yapalım. Karbonhidratlı besinleri fazla mı tükettik? Hafif sebze yemeklerini küçük porsiyonlarla öğün atlamadan yiyelim. Bunların hiç birini yapamıyorsak en yakın bir uzmana gidip yardım alalım. Az önce bahsetmiş olduğumuz en basit sorun çözümüne yardımcı yaklaşımdı. Eğer bizi fazlası ile endişelendirecek durum söz konusu değilse ve kendi çabamızla sorunların üstesinden gelemiyorsak lütfen çevremizde hazırlanan zararlı olabilecek ürünlerden ve başkaları için önerilmiş diyetlerden kaçınıp kendinize, vücudunuzun ihtiyacına göre bir liste oluşturacak diyetisyen yardımı alın.
Günlük enerji ihtiyacınız kadar kalori alın, şekerli gıdalar tüketmekten kaçının, şeker kilo aldırmanın yanı sıra doyduğumuz hissini verdirten leptin hormonu direnç arttırdığından doygunluk hissetmemize neden oluyor. Taze mevsiminde sebzelerle hafif ev yemekleri salatalar tercih edelim. Sağlıklı zayıflama için ara öğünlerimizde mutlaka içinde fazla früktoz (meyve şekeri) fazlaca bulunmayan meyveleri, tam buğday unundan yapılmış ekmek ve yoğurt yiyelim. Hedefimiz zayıflamak olmalı ama sağlığımızı kaybetmek olmamalı, doğru hedef sağlıklı zayıflama olmalıdır.