beşiktaş diyetisyenler
  • Pzt - Cts. 8:30 - 18:30
  • Bizi Arayın (0552) 214 06 69
  • İstanbul Şişli

Genel anlamıyla sağlıklı beslenme vücudumuzun günlük ihtiyaçları olan besinleri yeterli miktarda tüketilmesidir. İnsanoğlu yaradılışından bu yana yaşamını devam ettirebilmek için beslenmiştir. İlk insandan günümüze kadar çağlar içinde gelişerek ve değişerek gelen beslenme, çok farklı boyutlar kazanmıştır.

Gelişen ve değişen dünyamızda insanların yaşam tarzlarına göre değişikliler gösteren beslenme alışkanlıkları doğru ve yanlış bilgiler çerçevesinde devam ediyor. Sağlıklı beslenmek adına söylenebilecek en kısa ve en özlü anlatım, insanların yaşamlarını sağlıklı şekilde sürdürebilmek için vücudumuzun gereksinim duyduğu karbonhidrat, protein, mineralleri, vitaminleri, suyu yeterli ve dengeli şekilde tüketilmesidir. Bu temel öğelerin bazılarını vücut diğer temel öğelerden faydalanarak üretebilir, ancak bazılarını mutlaka dışarıdan farklı besinlerden alınması gerekir. Yaşadığımız ortamda gıda tüketimi üzerine insanlara cazip gelecek, iştah açıcı gel beni al ye tarzında üretilen gıdaların birçoğunun sağlıklı beslenme anlamında çok doğru olmadığını sosyal medya veya sağlıkla ilgili kurumların bilgilendirme amaçlı yaptıkları haberlerden öğreniyoruz.

Günümüz koşullarında bu kadar fazla gıda ürünü varken insanlar neden bu kadar sağlıksız diye sormadan edemiyor. Yaş gurubuna bakılmaksızın çocuklardan erişkinlere her yaştan insanın farklı sağlık sorunları yaşadığı günümüzde, birçok rahatsızlığın altından yanlış beslenme ile ilgili sorunlar çıkmaktadır. Günümüz teknolojisinin hızlı şekilde gelişmesi insanları hazır gıda tüketimi ve daha az hareketliliğe sevk ettiği şu günlerde sağlıklı kalmak için bilinçli hareket etmek gerekiyor. Biraz düşünüldüğünde çok da zor olmadığı kanısına vardığımız bu durum çoğu sıkıntımızdan kurtulmamızı sağlayacaktır. Sadece günlük öğünlerimizi atlamadan ve hazır yiyeceklerden uzak durarak kendi hazırladığımız ve pişirdiğimiz yemeklerle, gün boyu her şey yiyerek ama miktarına önem göstererek sağlayabiliriz. Her şeyin inşasında doğru malzeme kullanıldığında sağlamlığı ve dayanıklılığı uzun sürer, insan bedeni de böyledir gereksinim duyduğu besinleri doğru ve yeterli şekilde vücudumuza girmesini sağlarsak sağlıklı beslenme için yapmamız gereken sihirli dokunuşlar gerekmediğini görmüş oluruz. Sağlıkla kalın…