beşiktaş diyetisyenler
  • Pzt - Cts. 8:30 - 18:30
  • Bizi Arayın (0552) 214 06 69
  • İstanbul Şişli

Sağlam Kafa Sağlam Vücut

Atalarımız bizlere vermek istedikleri önemli mesajları kısa öz şekilde söylemişler. Bunlardan birisi de büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından söylenen ‘Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.’ özdeyişinin verdiği mesajda önce insanın başı dinç olmalı, sorunları kafasından uzaklaştırmalı, sonra da sağlıklı beslenmeli, yediğine içtiğine dikkat etmelidir. O zaman mutlu rahat bir hayat sürece kesindir.
Her şeyi yediğimiz içtiğimiz besinlerle alakalı olduğunu az çok biliyorsunuzdur, ancak sadece yeme içme yeterli değil, günlük hayatta fazla problem takıntı sıkıntı gibi kelimeleri sürekli kafayı takarsanız hayatın içinden çıkamazsınız. Çekilmez bir duruma gelen hayat sizin yorar .Böyle olunca da stres sizi esir alır. Bu durumdan kurtulmanın en kolay yollarından biri, hayatı doya doya yaşamak. Bunun içinde Zaman buldukça Spor yapmak, etkinliklere katılmak, arkadaş, dost muhabbeti kurmak, sosyalleşmek… Kısacası insanlarla işbirliği halinde hayatı sürdürmek gerekir. Bütün bunları yaptığımız zaman göreceksiniz ki hayatım o kadar da ciddiye alınır, kafaya takılır bir yanı yoktur. Ancak en önemlisi hareket etmek, yürümek, koşmak, doğaya çıkmak. yani kafayı boşaltmak gerekir.
Yaşadığınız yere göre sorunlar da farklılık gösterebilir. Örneğin köylerde yaşayan insanlar daha mutlu, sakin, anlayışlı, hoşgörülüdür. Fakat büyükşehirde yaşayan insanlar trafiğin gürültünün stresin yansıması olarak birbirlerine karşı aşırı saygısız, hoşgörüsüz, bencil davranışlar sergiledikleri görülmektedir. Her iki durumda gayet olağandır. Çünkü insanlar yaşadıklarının dışa yansımasını sergilemektedirler.
Bu durumdan çıkaracağımız ders ‘Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.’ özdeyişin de özetlendiği gibi kafamızı dinç tutmalıyız, gereksiz takıntılara girmemeliyiz. Mümkün olduğu kadar sakin ortamlarda gezmeliyiz ve canımız sıkıldığı zaman spor yapmak için kendinize meşguliyetler bulmalıyız. Çünkü spor yapan kişiler kötü alışkanlıklardan uzak durur, boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirerek düzenli bir hayat surer. Sporun önemi mutlaka Geç de olsa kavranmalı uygulanmalı, fırsat buldukça spor yapılmalıdır. spor profesyonel anlamda yapılmak zorunda değildir Bulunduğunuz parklarda bahçelerde Spor aletlerini kullanarak bu durumu lehinize çevirebilirsiniz. Spor yapan kişiler kötülük nedir bilmez. Çünkü duygu ve düşüncelerini kontrol altına alarak gerçek barışın sağlanmasına katkıda bulunurlar.