beşiktaş diyetisyenler
  • Pzt - Cts. 8:30 - 18:30
  • Bizi Arayın (0552) 214 06 69
  • İstanbul Şişli

Metabolizma & Besinler

Zayıflama kararı aldığımızda karşımıza çıkan ilk yapılması gerekenler arasında söz edilen metabolizmayı hızlandıran besinler cümlesinin ne olduğunu bilmesek de öğrenmek için doğru zamanın geldiğini anlarız. Çoğu zaman kilomuzla ilgili sorunlar olduğunda dikkat çeken metabolizma hızlandırılması genel bir açıklama ile canlıda yaşamın sürdürülmesi sırasında gerçekleşen tüm kimyasal tepkilemelerdir.
Hızlı metabolizma demek, daha yağsız ve sağlıklı vücut demek, dolayısıyla zayıf olmak demektir. Metabolizma gün içinde yediğimiz besinlerin ve hareketlerin etkisiyle hızlı veya yavaş çalışır. Metabolizma hızı çocuklarda, çalışanlarda, erkeklerde, soğukta ve protein ağırlıklı beslenmede daha hızlıdır. Metabolizmanın en hızlı çalıştığı dönem 15 ila 30 yaş aralığıdır. Kadınların menopoz devresinden sonra metabolizma hızı daha da yavaşlar. Genelde kilomuzla ilgili sorunlarla ilgili doktorumuza başvurduğumuzda yapılan tetkikler sonucu ortaya çıkan metabolizma bozuklukları bir takım ilaç ve beslenme programı ile tedavi edilebilir. Günümüzde birçok beslenme çeşidinin içinde metabolizmayı hızlandıran besinlerden oluşmuş diyet listeleri de yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Genel bir listeleme yapılacak olursak günlük 2-3 lt su içmeli, eğer mide ya da sindirim sistemi ile ilgili bir sağlık sorununuz yok ise baharatlı yiyecekler, özellikle acı kırmızı biberden uzak durulmalı ve gün içinde hareketli olmak.
Haftanın belli günleri en az bir saat tempolu yürümek, sabah kahvaltımızı yapıp öğün atlamadan ara öğünlerde ilave ederek gün boyu az ve sık yemek, bol sıvı tüketmek, gün içerisinde şekersiz sade kahve ve yeşil çay içmek metabolizma hızının artmasını sağlayacak faydalı bilgilerdir. Sağlığımızla ilgili her şeyde olduğu gibi metabolizmayı hızlandıran besinler ile sağlıklı beslenmenin doğru olduğu çıktı. İster kilolu, ister zayıf olalım, mutlaka düzenli olarak doktor kontrollerimizi yaptıralım. Yapılacak olan genel bir muayene ile sağlığımızı koruyalım, sağlıklı kalalım.