beşiktaş diyetisyenler
  • Pzt - Cts. 8:30 - 18:30
  • Bizi Arayın (0552) 214 06 69
  • İstanbul Şişli

Masa Başı Çalışanlara Beslenme Önerileri

Bir takım bedensel faaliyetlerle çalışanlara göre oturarak çalışmak zorunda kalanlar, sağlıkla ilgili sıkıntılarla daha fazla karşılaşmaktadırlar. Masabaşı çalışanlara beslenme önerileri bu yüzden diğer önerilere göre daha yaygın ve önemli durumdadır. 21. yüzyılda çok fazla gelişmiş ve yaşamımızın her alanına girmiş olan hayatlarımızın vazgeçilmez öğeleri olan özelimizde ve işimizde kullandığımız bilgisayarlardır.
Bilişim araçları ile iç içe yaşadığımız çağımızda hayatlarımız kolaylaşmış olsa da yarar ve zarar ilişkisi karşılıklı şekilde devam etmekte. Her sektörde bilişim ağı içinde çalışılması insanların oturarak masa başı dediğimiz çalışma sistemi çok fazla gelişmiştir. Hareket sınırlılığı olan bu çalışma şekli, çalışanlara çeşitli sıkıntılar yaşatmakta. Yoğun çalışma temposu içinde olan kişiler bu yoğunluktan beslenme düzenlerini kaybedip amacın beslenmekten çıkıp sadece karnını doyurmak, açlığını gidermek gibi yanlış bir seçilim oluşturmuştur. Gerçekten yoğun iş temposu içinde biraz zor olsa da ileriki yaşlarımızda kalıcı sıkıntılar yaşamamak için bu günden önlemimizi alıp beslenme şeklimize ve öğünlerimize, beden aktivitelerimize dikkat edelim. Masabaşı çalışanlara beslenme önerileri çalışmalarımızı aksatmayacak aynı zamanda bizim sağlığımızı koruyacak küçük ipuçlarıdır.
Zamanın çok değerli olduğu günümüzde uzun yürüyüşler ve spor hareketlerine vaktimiz yoktur. Bunun yerine işimize giderken yürümeyi, yürüme mesafesi çok uzaksa; aracımızı belli bir uzaklığa bırakıp kalan mesafeyi yürüyerek gitmek, toplu taşıma araçlarından bir durak önce inmek yararlı olacaktır. Asansör yerine merdiven kullanmak, gün içi içmiş olduğumuz çay, kahve gibi içeceklerimizi kendimiz almak. Otururken bazı bacak ve ayak hareketleri ile kan akışımızı hızlandırmak gibi küçük ama faydalı hareketleri yapabiliriz. Yemeklerimizi mümkün olduğunca kendimizin evde hazırladığı veya yürüyerek gidip günlük besin ihtiyacımızı karşılayacak ev yemekleri türünden yemek yapan yerlerde yemek, ara öğünlerde yanımızda getirdiğimiz bir meyve yemek ve gün içinde bol miktarda su içmek çok faydalı olacaktır. İş yerimizde masamızın üstünde ve elimizin altında atıştırmalık ambalajlı yiyeceklerin bulundurulmamasına özen göstermek masabaşı çalışanlara beslenme önerileri kötüye giden durumu düzeltmek için atılabilecek en doğru adımlar olur.