beşiktaş diyetisyenler
  • Pzt - Cts. 8:30 - 18:30
  • Bizi Arayın (0552) 214 06 69
  • İstanbul Şişli

Kuruluşlar İçin Beslenme

İnsanların beslenmeye verdikleri değeri kurum ve kuruluşlarda destekleyerek bu yönde adım atmaları sayesinde, kuruluşlar için beslenme programları sayesinde çalışanların bilinçli ve çalıştığı kuruma pozitif yönde katkı sağladığı dönemler başlamıştır. Çünkü toplu beslenme gerektiren yerlerde bu hizmetten yararlanmak isteyen kuruluşlar yiyecek içecek ve beslenme olarak nasıl hareket edecekleri konusunda profesyonel destek alma ihtiyacı hissetmektedirler.
Günümüzde ileri sanayi ülkelerinin en az bir önünü dışarıda geçirdiği göz önünde bulundurulursa ülkemizde son yıllarda bu yönde hızlı yemek sistemi adı verilen fast-food türü alışkanlıklara dahil olmuştur. Dışarıda yemek yeme alışkanlığı oldukça artmış, bunun sonucunda da toplu beslenme hizmeti her bireyin yararlanma mecburiyeti durumuna gelmiştir. Çünkü günümüzün sosyo-ekonomik şartları ve sağlık alışkanlıkları, yiyecek, içecek ihtiyacının karşılanmasına tesadüfi bir şekilde değil, bilinçli ve bilimsel temellere dayalı olarak yapılması gerektiğini zaruri kılmaktadır.
Gelişen teknoloji hesaba katılınca ucuz ve kaliteli olduğu sanılan yiyeceklerin aslında bizleri yanılttığı bir gerçektir. Ucuz ve kaliteli yan yana biraz zor gelir, bu sebeple kuruluşlar için beslenme programı hazırlanması ona göre beslenme hazırlanması gerekmektedir. Bu sebeple çalışanların yoğun olarak bulunduğu vakıflar medya kuruluşları, üniversiteler, fabrikalar, bankalar başta olmak üzere ihtiyaç olan bütün kurum ve kuruluşlara kendi istedikleri konular dahilinde hedef kitlelere uygun biçimde bilimsel veriler ışığında hazırlanan beslenme eğitimleri verilmelidir.
Alınan gıdaların güvenli olup olmadığını, sağlığa zararlı olup olmayacağını ancak işin uzmanı beslenme uzmanı olan kişiler karar verebilir. Hijyen kontrolleri ve amaçlanan kullanım hesaplanarak bir besin maddesinin insan tüketimine uygunluğunun sağlamak amacıyla gerekli tedbirler ve şartların oluşması için kuruluşları bilgilendirirler. Mutfakta hijyen kurallarının uygulanıp uygulanmadığını, nasıl olması gerektiğini, müşteri masasına taşınana kadar yiyecek, içeceklerin nasıl hazırlanması gerektiği gibi konularda yine Firmalar için beslenme programı hazırlayan diyetisyenlerin çalışması en ideal olanıdır. Çünkü mikroorganizmaların olmasını önlemek ve hastalıklardan korunmak için besin hijyeninin sağlanması çok önemlidir.