beşiktaş diyetisyenler
  • Pzt - Cts. 8:30 - 18:30
  • Bizi Arayın (0552) 214 06 69
  • İstanbul Şişli

Kişiye Özel Diyet Listesi

Kişiye özel diyet listesi hazırlanırken yaş, boy, kilo ve beslenme biçimleri göz önünde bulundurularak diyet listesi hazırlanmalı ve harfiyen uygulanmalıdır. Herkesin aklına farklı şeyler gelse de kilo kaybetmeye çalışılan bir dönemde küçük atıştırmalar yaparak kalori değeri düşük olan gıdalar tüketilmelidir.
Her insan farklıdır. Genetik özellikleri ve ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğu zaman insana özgü farklı diyetler uygulanması da doğaldır. Bu sebeple kişinin kendine uygun en iyi diyeti bulması için kendi başına yetemiyorsa uzman kişilerden destek alarak beden kitle indeksi, metabolizması, vücut yapısı, hayat temposu, yağ-kas oranı göz önünde bulundurularak değerlendirmeler yapılması gerekir.
En büyük yanlışlardan birisi de duyduğumuz, öğrendiğimiz bir diyeti kendiniz için de uygulamaya çalışmamızdır. Bu oldukça yanlış ve sakıncalı bir uygulamadır. Çünkü herkesin bünyesine, yaşam biçimine, enerjisineve vücut tipine göre yapılması gereken diyet listeleri vardır.
Medya yayın organlarında çok sık duyduğumuz şok diyetler aslında faydadan çok zarar getirebilir. Çünkü tek tip 1 besin öğesinin, veya yetersiz besin gruplarının fazla miktarda tüketilerek yapılan diyetler kısa süre sonra belki sizin umduğunuzdan çok fazla kilo kaybına sebebiyet verebilir. Bu sebeple uzman bir diyetisyene gitmeden kişiye özel diyet listesi oluşturmadan asla ve asla duyduğunuz gördüğünüz diyetleri kendinize uygulamaya çalışmayın.
İnsan vücudunun farklı besin gruplarına, farklı tepkiler verdiğini, bu sebeplere kişiye özgü diyetler yapılması gerektiğini Unutmamak gerekir. Çünkü sizin vücudumuzun bazı besin gruplarına karşı alerji göstermesi ya da bıkkınlık meydana getirmesi sonucunda olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu sebeple çoğu zaman besin değişim tablosu ile birlikte size özel bir diyet listesi oluşturması daha mantıklıdır. En başta söylediğimiz gibi yaşa, boya, kiloya ve vücut tipine göre diyet uygulanması en faydalı ve en ideal olanıdır.