beşiktaş diyetisyenler
  • Pzt - Cts. 8:30 - 18:30
  • Bizi Arayın (0552) 214 06 69
  • İstanbul Şişli

Kilo Yönetimi

Çağımızın en büyük problemlerin başında gelen obezite sorunu çözmek için kilo yönetimi programına dahil olmak gerekmektedir. Çünkü obeziteyi tetikleyen birçok faktörün arasında doğuştan gelen hastalıklar olduğu kadar, sonradan meydana gelen hastalıkların yanında genetik ve çevresel etkenlerin olduğu da bilinmektedir. Obezitenin bu denli artmasının temel sebebi ise sosyal ve çevresel şartların dönemsel olarak farklılık göstermesinden kaynaklanmaktadır. insanların iş bulmak ve rahat yaşamak düşüncesi ile köylerden şehirlere göç etmesi neticesinde yaşam biçimindeki değişiklikler sonucunda hareketsiz yaşamın insanları esir aldığı aşikardır.
Beslenme kaynaklı yanlışlardan dolayı dolaşım sisteminde meydana gelen bozulmalara bağlı olarak kan lipitlerinde, hipertansiyon, koroner arter hastalıkları ve şeker hastalığı görülme olasılığı yüksektir. Obezite birçok hastalıkla bağlantılı olduğu için deride çatlak oluşumunu da sebebiyet verir. Ayrıca horlama, astım gibi solunum sorunlarına da sebebiyet vermektedir.
İnsan sağlığının korunabilmesi ve geliştirilebilmesi kilo yönetimi ile doğrudan ilgilidir. İdeal kilonun korunabilmesi için, vücutta fazla kiloların atılması, hedeflenen kiloya ulaşınca da kontrolünün sağlanması amacıyla kişiye özel diyet programlarının yapılması gerekmektedir. Bu amaçla sadece aşırı kilolardan kurtulmak için değil, aynı zamanda verilen kiloların tekrar alınmaması amacıyla korunma programları ile insanların normal yaşam biçimine dönmeleri hedeflenir.
Sağlıklı bir şekilde kilo kaybı gerçekleştirmek için baz alınan üç temel esas vardır. Bunlar kişinin özelliklerini uygun egzersiz, kişiye özgü beslenme programı ve yanlış beslenme alışkanlığının tedavisi olarak düşünülmelidir. Kilo yönetimi sadece diyetisyenlerin hazırladığı kişiye özgü beslenme programları, egzersizler ve destek uygulamaları ile gerçekleşmeyeceğini bilmemiz gerekir. Çünkü her şey, bu programa dahil olan kişinin iradesiyle ve en önemlisi de size verilen listeye veya programa harfiyen uyulması ile gerçekleşeceğini ve buna göre çalışılması gerçekleştiğinin bilinmesi gerekir.