beşiktaş diyetisyenler
  • Pzt - Cts. 8:30 - 18:30
  • Bizi Arayın (0552) 214 06 69
  • İstanbul Şişli

Diyetisyen desteği ile istediğiniz kiloya ulaştıktan sonra en önemli aşama mevcut kiloların korunmasıdır. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki maalesef kilo verenlerin çoğu mevcut durumunu koruyamamaktadır. Yani ideal kiloya ulaştıktan sonra tekrar kilo koruma programı bir kenara atıldığı için verilen kilolar fazlasıyla geri alınmaktadır. Bu amaçla kiloları ne kadar sürede verdiyseniz tekrar almamak için o kadar süre içinde çok titiz davranmalısınız.
Her sabah aç karnına tartı üzerine çıkarak kilo almadığınızı kayıt altına almalısınız. Eğer aldıysanız hemen vermek için çalışmalısınız. Şunu unutmayın ki yeni alınan kilolar anında müdahale edildiği zaman çabuk verilir. Eğer ihmal eder biriktirirsiniz sonra hepsini birden vermek oldukça zor gelir. Bu amaçla yapmamız gereken birkaç kural vardır. Bunları size hatırlatmakta fayda var.
Kendinize güzel bir yeni plan yapın. Dışarıya çıksanız bile mutlaka bu yeme içme planına riayet edin. Ara öğünlerde taze veya kuru meyveler ya da meyveli yoğurtlar tüketebilirsiniz. Daha önce ana öğünlerde yediğimiz besinleri yarıya indirmeye çalışın. Kilo koruma programı için yemeklerinize, salatalarınıza koyduğunuz yağ, peynir, ketçap, mayonez gibi sosları bir kenara bırakın. Çünkü bunlar kilo artışı için katkı sağlar. bunların yerine keten tohumu, susam tohumu, kuru meyveler gibi yiyecekler ile birlikte zeytinyağı, limon, sirke koyabilirsiniz. Dışarıya çıktığımız zaman canımız hamburger çekiyorsa içine ketçap, mayonez, sos koymayın. Sadece bol yeşillik koyarak diyet ayranla birlikte bu iştahınızı yerine getirin. Günde minimum 8 bardak su içmeye çalışın. Suyu yanınızdan hiç eksik etmeyin. Egzersizden asla vazgeçmeyin. egzersizden kaçmak için kendinize bahaneler bulmayın. her şeyden azar azar ve tadımlık yemek şartıyla et, tavuk, peynir tüketmeliyiz.
Yürüyüş yaparak temponuzu artırın ve kalp atışınızı biraz hızlandırın. Bunu yapmak için yüzme. Tenis gibi yoğun sporlar seçin. Çünkü kalori harcamanız gerekmektedir.
Kilo koruma programı sizin iradenizle gerçekleşeceğini unutmayın. Bunun için kimsenin sizi yönlendirmesi gerekmemektedir. Siz kendiniz neyin doğru, neyin yanlış olduğunu çok iyi bilirsiniz. Bazen kendinizi tutamadığını durumlar olur da bir şeyler yemek isterseniz bunda bir kısıtlama yok. Mutfağa gidebilirsiniz, ancak orada oturup kalmayın. Bilhassa gece atıştırmalarından uzak durun. Gece mutfağa gitmeyi kendinize yasaklayın.