beşiktaş diyetisyenler
  • Pzt - Cts. 8:30 - 18:30
  • Bizi Arayın (0552) 214 06 69
  • İstanbul Şişli

Sağlıklı bir yaşam sürebilmek için boy-kilo orantısının uygunluğuna ideal kilo adı verilmektedir. Sağlıklı olmak deyince de sadece beslenme, yeme-içme akla gelmemelidir. Sağlıklı olmak; kaliteli bir uyku uyumak, stressiz bir yaşam sürmek, zamanı planlayarak mükemmel şekilde değerlendirmek ve bunun yanında da sağlıklı yiyeceklerden dengeli bir şekilde alarak yaşamak akla gelmelidir.
Boy-kilo endeksi yapılırken en çok kullanılan yöntemlerden biri vücut kitle endeksi adlı hesaptır. Bu hesaplama da kilonuzun, boyunuzun karesine bölünmesi neticesinde elde edilen sonuçtur. Bir insanın vücut yapısına göre bu durum birazcık değişiklik gösterse bile genel olarak ortalama 20 ile 25 arası bir değer çıkması gerekmektedir. İdeal olan beden kitle endeksi erkekler için 22, kadınlar için ise 21 olarak kabul edilmektedir. Fakat şunu unutmamak gerekir ki, her insanın vücut yapısı birbirinden farklı olduğu için az çok ortalama olarak kabul edilen, kişiye göre farklılık göstereceği bunun sonucunda da tam bir ideal kilo hesaplaması yapmanın mümkün olmayacağı bilinmelidir.
Kaliteli ve uzun yaşamanın en önemli prensiplerinden birisi, herkesin kendine uygun olan ortalama değerde kiloya sahip olmasıdır. Orta yaşı geçtikten sonra, yani 40 yaşlarda kilonuzu normal aralıkta tutabilirsiniz. Sizin için ideal kilo bu kabul edilebilir.
Son zamanlarda uzmanların farklı kriterlerle yola çıktığı bu kilo kavramı farklı boyutlara taşınmıştır. Çünkü bazı uzmanlar sadece boy ve kiloya göre hesaplamanın doğru olmadığını, bunun yerine yağ ve kas orantısının önemli olduğunu vurgulamaktadırlar.
Haksız da sayılmazlar. Çünkü yağ dokusunun hangi bölgelerde daha yoğun olduğu önemlidir. Basen bölgelerinde ve kalçalarda nispeten yağ daha az tehlike arz ederken, göbek bölgesinde oluşan yağların daha çok tehlikeli olduğu bilinmektedir. Bu sebeple kalp hastaları risk altındadır.
Sonuçta bütün bu hesaplamalara bakıldığı zaman bir insanın metabolizma hızı ölçümü ile ayrıntılı vücut analizi verileri değerlendirildiği zaman ideal kilo ne ölçüde az çok tahmin edilebilmektedir.