beşiktaş diyetisyenler
  • Pzt - Cts. 8:30 - 18:30
  • Bizi Arayın (0552) 214 06 69
  • İstanbul Şişli

Hastalıklarda Beslenme

İnsanlar yaşam biçimleri, alışkanlıkları ve ihtiyaç duyduklarında mecburi olarak uyguladıkları beslenme çeşitleri vardır. Bunlardan biride hastalıklarda beslenmedir. Vücudumuz zaman içinde maruz kaldığı çevresel veya biyolojik nedenlerden dolayı bir takım hastalıklara maruz kalırlar. Kimi zaman evimizde küçük bitkisel yardımlarla ve alışıla gelmiş ilaçlarla iyileşirken kimi zaman bu durum hastaneye veya bir sağlık kurumunda yatılı olarak tedavi olmamızı gerektirir.
Hastalık ne olursa olsun hiç kimsenin karşılaşmak istemediği bir durumdur. Ama ne yazık ki ister yaşlı ister çocuk yaş ayrımı olmaksızın birçoğumuz bazı dönemlerde bu hoş olmayan durumu yaşıyoruz. Hasta ve hastalık ne durumda olursa olsun bu süreçte iştahsızlık en basit somut hastalık belirtisidir. Hastalığın vermiş vücut direncimizde ki düşüş iştah kaybına neden olur. Bu aşamada hekim önerisi doğrultusunda beslenme süreci oluşturulmalıdır.
Hastanın yaş ve hastalığının tanımlanması ile gereksinimi olan beslenme şekli belirlenir. Hastanın ve hastalığın birden fazla çeşidi olduğu için bu saptamanın iyi yapılması iyileşme sürecini hızlandırır. Çocuk hastalar, yetişkin hastalar, yaşlı ve yatağa bağımlı kalan hastalar, bulaşıcı hastalık taşıyan hastalar ve iyileşme süreci ağır ve uzun olan hastalar hepsinin beslenme şekilleri ve ihtiyaçları farklı ve bireysel özelliktedir. Bu nedenle her hastaya farklı beslenme şekli uygulanır. Ama genel düzenleme aynıdır, hastaya ağır gelmeyecek hafif yiyecekler ve yemekler seçilir.
Hastanın ihtiyacı olan karbonhidrat, protein, vitamin, mineraller ve su hastanın vücut sağlığını geri kazandırmak ve bedenin ihtiyacı karşılanması üzere uzman hekim tarafından hazırlanır. Günlük alması gereken besinler öğün atlatılmadan ve hasta çok fazla zorlanmadan beslenmeye çalışılır. Yeterli ve dengeli beslenme sağlığı olumlu şekilde etkilerken bilinçsizce beslenme sağlığımızı daha da bozabilir. Bütün bu ayrıntılı çalışmaların sonucunda hastalıklarda beslenme ağız yolu ile mümkün olmuyorsa damardan besleme denilen serum yoluyla beslenirler.