beşiktaş diyetisyenler
  • Pzt - Cts. 8:30 - 18:30
  • Bizi Arayın (0552) 214 06 69
  • İstanbul Şişli

Ergenlik fiziksel soysa ve ruhsal yönden hızlı bir şekilde büyüme, gelişme, olgunlaşma çocukluktan yetişkinliğe geçiş sürecidir. Ergenlik döneminde beslenme bu yüzden çok önemlidir. Ergenlik dönemi 12 ila 18 yaş arasını içerir.Ergenlik döneminde büyüme hızlıdır, bu hız beslenme ve enerji ihtiyacını artırır. Besin maddeleri karbonhidrat, protein, yağ, vitamin, minareler ve sudur. Bu dönemde hızlı büyümeden dolayı besin maddeleri doğru, sağlıklı ve kaliteli bir şekilde alınmalıdır.
Genelde 5 grup başlık altında alınan bu besinlerin hepsinin ayrı özelliği vardır. Birinci grup, kalsiyum ve protein miktarı yüksek olan gruptur, çocukların büyüme ve gelişiminde diş ve kemik sağlığı açısından büyük önem taşır bu grup; süt, yoğurt grubudur. İkinci grup, B grubu vitamin, protein ve posa içeriği yüksek gıdalardan oluşan, protein ihtiyacını karşılamakta önemli olan gruptur; kuru baklagiller, et, tavuk, balık, peynir, yumurta gibi besinlerde bulunur. Üçüncü grup tahıl grubudur yüksek oranda posa içerdiği için ve B grubu vitaminler bulunduğu için bu dönemde önemi en fazla olan gruptur. Dördüncü grup, büyüme gelişme, okul çağında enfeksiyonlara karşı koruma bağışıklık sistemini güçlendirme yolunda bu grup büyük önem sağlar; bu grup meyve ve sebzelerdir. Beşinci grup yağ grubudur bu dönem fazlasıyla enerji ihtiyacı olacağı için bu enerjiyi yağ grubu besin öğeleri karşılayacaktır.
Gelişen toplumlarda bilinçli ebeveynlerin çocuklarının gelişimini takip ederek ihtiyaçları doğrultusunda duyarlı ve doğru besleme seçenekleri ile çocuklarını geleceğin sağlıklı bireyleri olmaları için çaba harcadıklarını görebiliriz. Elbette bu emeklerini yadsıyamayız fakat ergenlikte beslenme de yapılan en büyük yanlış çocuklarımızın dışarıda beslenme kültürü içinde yetişmemeleri bu kültürden mümkün mertebe uzak durmalarını sağlamak. Mutlaka ara sıra bir takım yoğunluk veya çocuklarımızın sosyal hayatları gereği bunlara izin verebiliriz ama çocuklarımızın karnını doyurmanın onları beslemek anlamına; doğru beslemek anlamına gelmediğini unutmayalım.