beşiktaş diyetisyenler
  • Pzt - Cts. 8:30 - 18:30
  • Bizi Arayın (0552) 214 06 69
  • İstanbul Şişli

Diyetisyen

Hormonlu gıdaların hayatımıza girmesi neticesinde yanlış beslenme alışkanlığının da buna davetiye çıkarması sonucunda diyetisyen kavramı hayatımıza girdi. İnsanlar özellikle obezite sorununun çözümüne yardımcı olması, sağlığın korunması, düzene girmesi, yaşam kalitesini arttırmak amacıyla beslenme biliminin prensipleri doğrusun da ferdi ya da toplu beslenme programları düzenlemeye çalışan kişilere yani diyetisyenlere yöneldi.
Önemli bir görev üstlenen diyetisyen beslenme ve beslenmeden kaynaklanan sağlık problemlerini araştırarak çözüm yolları bulmaya ve mevcut besin kaynaklarının sağlık kurallarına uygun bir şekilde kullanılmasına, besin denetimleri yapmaya ve bu konularda hem sosyolojik, hem psikolojik ve hem de fizyolojik bakımdan sağlıklı bireylerin topluma kazandırılmasını amaçlayan ve bu yönde toplumu bilgilendiren ve yönlendiren kişilere diyetisyen adı verilir.
Üniversitelerin son dönemlerdeki en çok tercih edilen bölümleri arasında yer alan beslenme ve diyetetik programı aslında, toplumumuzun beslenme alışkanlığının ve sağlığının ne kadar tehlikeli boyutları ulaştığının bir göstergesidir. Gerektiği durumlarda insanların tıbbi ve cerrahi tedavilerine paralel olarak, doğal tedavi yöntemlerini de devreye sokarak besinlerin içeriklerine göre diyet programları hazırlayan, bu konuda eğitim veren ve topluma ışık tutan diyetisyen önemli bir sorunun çözülmesine katkı sağlamaktadır.
Diyetisyen olabilmek için üniversitelerin sağlıkla ilgili fakültelerinden birinde beslenme ve diyetetik alanına giriş yaparak bir yıl hazırlık okumak kaydıyla toplamda 5 yıl eğitim öğretim yapması gerekmektedir. Bu eğitim sonrasında diyetisyen ünvanı ile mezun olan ve mesleğini layıkıyla yerine getirmeye hak kazanan kişilerin kendini geliştirerek bu konuda uzmanlaşmak sonucunda önemli sağlık sorunlarına çözüm üreteceğini düşünüyoruz.