beşiktaş diyetisyenler
  • Pzt - Cts. 8:30 - 18:30
  • Bizi Arayın (0552) 214 06 69
  • İstanbul Şişli

Beslenme ve Diyetetik

Beslenme ile ilgili sorunların giderek artması sonucunda diyetisyenlere olan ilginin, üniversitelerde okumak isteyen gençlerin de dikkatinden kaçmayınca, en çok ilgi uyandıran mesleği okumak için beslenme ve diyetetik bölümü merak edilmektedir.
Gençlerin bu mesleği seçmeden önce bilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Bu mesleğin popüler olması ya da diyetisyenlik yapanların oldukça fazla para kazandıkları gibi düşünceleri çok inandırıcı ve gerçekçi yaklaşımlar değildir.
Bu mesleği seçmek isteyen gençlerin sadece para düşünerek değil, insan merkezli hareket etmesi en doğru olandır. Çünkü diyetisyenler sadece para kazanmayı düşünen insanlar değil, aynı zamanda insanları çok sevdikleri için özverili, yardımsever ve iyi niyetli insanlar oldukları düşünülmelidir. Diyetisyen hem iyi bir yardımcı arkadaş, hem de diğer bütün meslek kollarıyla kesişen noktaları bulunduğu için ekip çalışmasına dahil olan son kertede önemli bir sağlık danışmanı olduğu göz önünde bulundurulmalı ve bu sebeple de iyi bir işbirlikçi, iletişimci ve ikna yeteneği güçlü insanlar olması gerektiği bilinmelidir.
Bütün bu hatırlatmalardan sonra saydığımız benzer özellikleri kendi üzerinizde hak görüyorsanız beslenme ve diyetetik bölümünde okumak için girişimlerde bulunarak iyi bir eğitim almanız şarttır. Çünkü herkesin malumu olduğu üzere talep fazla olunca üniversitelerdeki bu bölümün taban puanları da oldukça yukarıya fırlamış durumdadır.
Tekrar özetle hatırlatmak gerekirse bu bölümü bitirip diyetisyen ünvanı ile topluma sağlık hizmeti verecek olan kişilerin; beslenme biliminin prensipleri doğrultusunda insanların beslenmelerine katkı sağlamak amacıyla, besin ve beslenmeden kaynaklanan sağlık sorunlarının giderilmesine yönelik çalışacaklarını, bu sebeple besin kaynaklarının sağlık kurallarına uygun bir şekilde sağlanmasını ve denetimini yapmasını, bu konuda insanları bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar yapması gerektiğini, doğuştan ya da sonradan oluşan hastalıkların tıbbi ve cerrahi tedavilerine yönelik olarak doğal ve tedavi edici besin bileşimlerine uygun bir şekilde doktorların istekleri doğrultusunda diyet programları hazırlayarak, eğitim vermeye uygulamaya hazır olmaları vebunun için çalışmaları gerektiklerini bilmelerinde fayda vardır.