beşiktaş diyetisyenler
  • Pzt - Cts. 8:30 - 18:30
  • Bizi Arayın (0552) 214 06 69
  • İstanbul Şişli

Balığın Faydaları

Beslenme sağlık ilişkisinin gittikçe önem kazandığı ve günümüzde balığın  faydaları da oldukça önemli bir yer almaktadır. Gün geçmiyor ki kırmızı etin sağlığımız açısından taşıdığı risklere yeni bir başlık eklenmesin. Beyaz et üretiminde duyduklarımız ya da yaşanalar, kaygılarımızın artmasına ve giderek de hem beyaz etten, hem de kırmızı etten uzaklaşmamıza neden olmaktadır.
Dengeli beslenmemiz için her türlü besinden yeteri kadar almamız mutlak gereklilik. Yediklerimizin fazlası da azlığı da sorun olabilmekte. Yani kırmızı et tüketmeliyiz ama yeteri kadar. Fazlası zarar verebiliyor. Kolesterolden, gut hastalığına birçok soruna yol açabiliyor. Beyaz et dediğimiz, özellikle de tavuk olarak sofralarımıza gelen besinlerin soframıza gelene kadar geçirdiği evreler kaygılarımıza artırıyor. Oysa balık ve balık ürünlerinin bilinen hiçbir zararı yok ya da bilmiyoruz. Tüm bilim insanlarının dünya ölçeğinde birleştiği bir konu var ki o da balık ve faydaları.
Evet balık ve faydaları neredeyse saymakla bitmiyor. Gerek balığın yaşama koşulları, gerekse de yetiştirilmelerinde bilinen ve sağlığımızı tehdit edici bir olumsuz unsurun olmaması sofralarımızda balığa çok daha fazla yer vermemiz için yerde artar bile. Omega üç bakımından oldukça zengin olan balık eti, vücudumuzun doğru beslenmesi açısından önemli ihtiyaçlarının karşılanmasında çok büyük bir açığı kapatmaktadır.
Balık, türü oldukça fazla olan canlıların en başında gelir. Bu tür zenginliği, doğanın bahşettiği bir fırsattır. Hangi balığın ne yönden zengin olduğunu artık bilmeyenimiz yok gibi. Somonu, lüferi, palamudu, istavriti, hamsisi, çipurası… saymakla bitmez. Her balık farklı özellik gösteriyor. Bu özellikleri de insanoğlunun beslenmesinde oldukça önemli bir etkendir.
Dünya aşırı kilolarla baş etmekte oldukça zorlanıyor. Dengeli beslenme için çeşitli formüller üretiyor. Hareketsiz yaşamın ve beraberinde de beslenme alışkanlıklarımızın olumsuz etkileri bizleri tehdit ediyor. İşte tam da burada balık ve faydaları imdadımıza yetişiyor. Balıktan uzak kalmayalım, sağlığımızla dost kalalım.